Bizi Takip Edin!
info@claros.com.tr 0 232 421 00 11
Tarih: 30 Oca 2016
Yer: Bornova, İzmir

ÖYKÜLERLE BORNOVA TURU

8bornova1 bin 500 yıllık yaşam alanı meydan Farklı kültürlerin doğduğu ve yaşatıldığı sayısız uygarlıkların beşiği, İlyada ve Odyssea destanlarının yazarı dünyaca ünlü ozan Homeros’un da yaşadığına inanılan Bornova’da yaşam 8 bin 500 yıldır devam ediyor.

İki önemli üniversiteye ve dört sanayi sitesine ev sahipliği yapması, önemli karayollarının bağlantı noktasında olması sebebiyle, bir zamanların ‘sayfiye yeri’ olarak anılan Bornova, daha çok ‘üniversite ve sanayi’ kenti kimliği taşıyordu.
bornova

Ancak kazı çalışmalarının sürdüğü, İzmir’in yaşının 8 bin 500 yıla dayandığını kanıtlayan yeni buluntuların ortaya çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü, nefes aldıran yeşil alanları ve Bornova Belediyesi’nin hayata geçirdiği sosyal yaşam alanları ile Bornova artık turizmde de söz sahibi olacak.

Günümüzde İzmir’in tarihine ait pek çok değeri barındıran Bornova, İzmirliler tarafından bile tanınmıyor. Bu turları hazırlarken Bornovalıların dahi bu turlarda ne gösterilebileceğine dair bir fikri olmadığını gördük.

bornova-misketi-beyaz-sarap-mklİnsan elindekinin değerini anlamıyor, değersiz zannediyor. Bu tura katılınca göreceksiniz ki, Bornova gerçek bir derya. Öyle birkaç günde bile gezilip görülmesi, özümsenmesi mümkün olmayan bir dünya.  Bu dünyada neler neler yok ! Barış Manço’dan, Levantenlere, Kurtuluş Savaşı anılarından, ilk organize futbola kadar o kadar ilginç hikayeler var ki.

Kınalı Bornova bamyasından, Heredot’un bile bahsettiği Misket üzümüne, gökte serbest uçan yüzlerce siyah madalyonlu yeşil papağana kadar pek çok hikaye dinlemeye hazır olun.